ODVYKÁNÍ BÝVÁ OSAMĚLÉ

Odvykání kouření je nejčastěji osamělým úsilím. Lidé se můžou cítit vynecháni či opuštění, protože se vzdali kuřáckých přestávek v práci, nebo se vyhýbají sociálním příležitostem, které mají úzce spjaty s kouřením. K tomu všemu se přidávají abstinenční příznaky z nedostatku nikotinu.

POKUD CHCETE PŘESTAT KOUŘIT, ZKUSTE TO VE DVOJICI. PARTNER MÁ VÝZNAMNOU ROLI

Pokud totiž se závislostí bojujete ve společnosti partnera, který prožívá podobné pocity, vaše šance na úspěch naroste. Dvojice si dokáží poskytnout oporu ve chvílích, kdy by osamělý člověk mohl selhat. Společné rutiny a zvyky si tak mohou vybudovat nanovo a bez cigaret. Partneři se mohou vzájemně rozptýlit a bojovat s touhou po cigaretě například na společné procházce, nebo na návštěvě divadla, nebo kina. Dvojice si zároveň může vytvářet nové zvyky a aktivity, které nezahrnují kouření. Aktivní pomoc partnera funguje velmi dobře.

PŘI VÝBĚRU PARTNERŮ DÁVAJÍ LIDÉ PŘEDNOST NEKUŘÁKŮM

„Moderní je nekouřit“ dnes již není plané heslo. Výsledky výzkumu, který proběhl u příležitosti Mezinárodního dne proti kouření jsou zcela jednoznačné – naprostá většina oslovených kuřáka jako partnera pro vážný vztah nechce. Asi nejzajímavější je fakt, že nekuřáka preferují i samotní kuřáci. Je to pravděpodobně dáno i tím, že podvědomě chtějí se svou závislostí skoncovat a nekuřáka k tomu berou jako motivaci. Podle žen – kuřaček tento způsob odvykání skutečně funguje. Ženy totiž mají tendenci ve vztahu dělat větší ústupky než muži a tak mnohem snáze přestanou kvůli partnerovi kouřit, než muži kvůli ženám.

PŘEDĚLAT KUŘÁKA SE HNED TAK NĚKOMU NEPOVEDE

Podle odborníků není dobré spoléhat na to, že se kuřák odnaučí kouřit jen proto, že si to ten druhý nepřeje. Přestože většina kuřáků ve svém odvykání ocení pomocnou ruku, neznamená to, že mu skoncování s kouřením přikážete. Nutit kuřáka, aby kvůli partnerovi zanechal kouření totiž může mít zcela opačný dopad. Vždy by měl chtít skoncovat s kouřením především samotný kuřák, pak díky určitým pravidlům lze dosáhnout úspěchu.